Studium Języków Obcych

Ucz się w Dreźnie z SJO – załapiesz niemiecki jak mało kto!

Chcesz poznać język, jakim naprawdę mówią Niemcy? Wybierz komercyjne kursy języka niemieckiego Studium Języków Obcych przy Uniwersytecie Ekonomicznym. Obojętnie, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z tym językiem, posługujesz się nim tylko służbowo, chcesz poszerzyć swoją znajomość niemieckiego, czy po prostu zdać certyfikat lub egzamin. Masz również możliwość praktycznej nauki języka w Niemczech podczas miesięcznych kursów organizowanych przez Instytut Goethego. Dzięki uczęszczaniu na kursy języka niemieckiego do Studium Języków Obcych przy Uniwersytecie Ekonomicznym taki kurs możesz jednak odbyć bezpłatnie. Wystarczy, że zostaniesz stypendystą, czyli wyróżnisz się spośród innych kursantów (regularnie uczęszczaj na zajęcia, odrabiaj zadania domowe, nie zaniedbuj nauki, a przede wszystkim ucz się z pasją).

Dzięki takiemu wyróżnieniu zostałam stypendystką Instytutu Goethego i spędziłam miesiąc w Dreźnie - niesamowitym wschodnioniemieckim mieście, ucząc się intensywnie języka niemieckiego. Kurs był intensywny ale i pełen wrażeń. Zajęcia odbywały się codziennie po 4 godziny przed południem.

Instytut Goethego zadbał również bardzo dobrze o nas także po zajęciach, organizując różnorakie popołudniowe wyjścia i mini wycieczki, np. do ZOO, spacer po Große Garten Dresden, zwiedzanie Gemäldegalerie Alte Meister Dresden, Galerie Neue Meister, Zwinger czy piesze wycieczki po Altstadt czy Innere Neustadt.

Zakwaterowana zostałam w jednym z 3 akademików należących do Instytutu. Zaraz po rozpakowaniu bagaży wybrałam się pieszo na zwiedzanie miasta. Drezno, jak każde niemieckie miasto, ma świetnie zorganizowaną komunikację miejską, ale zdecydowanie lepiej jest wypożyczyć rower lub po prostu pospacerować po Starym lub Nowym mieście. Bardzo ułatwia to bliska lokalizacja Instytutu, który mieści się w XIX-wiecznej kamienicy w granicach Innere Neustadt. Bardzo ważnym punktem każdego tygodnia było wyjście na Stammtisch, gdzie nie tylko integrowaliśmy się poprzez wspólne rozmowy przy piwie, ale również poprzez spędzanie wspólnego czasu przy grach planszowych. W weekendy organizowane były wycieczki do okolicznych miejscowości: Görlitz, Moritzburg czy Radebeul. Niedziela była dniem wolnym, który wykorzystałam na dalsze zwiedzanie Saksonii - Bastei, Pillnitz czy Königstein, to miejsca które gorąco polecam.

Dzięki międzynarodowemu środowisku poznawałam kulturę nie tylko samych Niemiec, ale także innych regionów świata, zyskałam nowych przyjaciół, z którymi utrzymuję stały kontakt. Bezcenna jest natomiast praktyczna nauka języka "żywego", czy to w sklepie czy w klasie, lub przy piwie ze znajomymi. Drezno ze swoimi słynnymi zabytkami, grupa niesamowitych "uczniów", wspaniała kadra Instytutu na pewno oczarują każdego.

Dresden - ich lieb'es!

Kamila Brożyna